Kancelaria adwokacka Adama Bajgera
609-771-230

Alimenty Piekary Śląskie

Alimenty są obowiązkiem wynikającym z orzeczeń Sądu polegającym na dostarczaniu określonych świadczeń pieniężnych na rzecz innej osoby, najczęściej członka rodziny. Wiąże się to z obciążeniem byłego małżonka, który musi płacić na rzecz swoich dzieci, aby wspomóc drugą stronę w ich utrzymaniu i wychowaniu.

Alimenty – Piekary Śląskie

Jeśli zależy Ci na ustaleniu alimentów na rzecz byłego małżonka, warto zastanowić się nad zatrudnieniem osoby, która zajmie się kompleksową obsługą Twojej sprawy i przeprowadzi Cię przez wszystkie jej etapy. Dzięki mojej pomocy zaoszczędzisz wiele nerwów i zyskasz wsparcie doświadczonego specjalisty. W wyniku tego odzyskasz komfort psychiczny i będziesz pewien, że cały proces o alimenty w Piekarach Śląskich zostanie przeprowadzony w sposób profesjonalny.

Kto musi płacić alimenty?

Obowiązek alimentacyjny zwykle wyznaczany jest bliskim krewnym, jak rodzice, ale także rodzeństwu. Najczęściej obciążany jest nimi małżonek, który doprowadził do rozpadu małżeństwa i jest zobowiązany do płacenia odpowiedniej, ustalonej z góry kwoty na swoje dziecko. O alimenty może ubiegać się jeden z rodziców, z którym na co dzień przebywają dzieci. W wyniku tego nie ma możliwości, aby wskazany rodzic uchylił się od obowiązku wpłacania pieniędzy na  alimenty. Piekary Śląskie są dużym miastem, w którym nasza kancelaria zajmuje się takimi sprawami.

W jaki sposób można ubiegać się o alimenty?

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu wsparcia finansowego ze strony byłego małżonka, pierwszym punktem będzie złożenie pozwu w sądzie rejonowym, w czym może Ci pomóc moja kancelaria adwokacka. Istotną kwestią jest fakt, że jeśli dziecko jest osobą pełnoletnią, musi taki wniosek o alimenty w Piekarach Śląskich złożyć samodzielnie w Sądzie znajdującym się w jego rejonie.

Pełnoletność a obowiązek alimentacyjny

Wbrew pozorom obowiązek alimentacyjny nie wygasa po ukończeniu przez dziecko 18 roku życia. Nie jest to odpowiednia przesłanka świadcząca o tym, że rodzic może zaprzestać pomocy pieniężnej na rzecz dziecka. Dzieje się tak dopiero w sytuacji, w której dochodzi do znalezienia pracy zarobkowej pozwalającej jej na samodzielnie utrzymanie przez osobę otrzymującą alimenty. Piekary Śląskie jak i pozostała część Polski ma niezmienne zasady mówiące, że obowiązek alimentacyjny, który został ustalony na rzecz byłego małżonka (winnego rozpadu pożycia małżeńskiego), wygasa dopiero po 5 latach. Odstępstwem od tej zasady jest ponowny związek małżeński i w tej sytuacji nie ma znaczenia, jaki jest jego rzeczywisty stan finansowy. Zgodnie z artykułem 137§ 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego roszczenia ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat.