Kancelaria adwokacka Adama Bajgera
609-771-230

Alimenty Piekary Śląskie

Alimenty są obowiązkiem wynikającym z orzeczeń Sądu polegającym na dostarczaniu określonych świadczeń pieniężnych na rzecz innej osoby, najczęściej członka rodziny. Wiąże się to z obciążeniem byłego małżonka, który musi płacić na rzecz swoich dzieci, aby wspomóc drugą stronę w ich utrzymaniu i wychowaniu.

Alimenty – Piekary Śląskie

Jeśli zależy Ci na ustaleniu alimentów na rzecz byłego małżonka, warto zastanowić się nad zatrudnieniem osoby, która zajmie się kompleksową obsługą Twojej sprawy i przeprowadzi Cię przez wszystkie jej etapy. Dzięki mojej pomocy zaoszczędzisz wiele nerwów i zyskasz wsparcie doświadczonego specjalisty. W wyniku tego odzyskasz komfort psychiczny i będziesz pewien, że cały proces zostanie przeprowadzony w sposób profesjonalny.

Kto musi płacić alimenty?

Obowiązek alimentacyjny zwykle wyznaczany jest bliskim krewnym, jak rodzice, ale także rodzeństwu. Najczęściej obciążany jest nimi małżonek, który doprowadził do rozpadu małżeństwa i jest zobowiązany do płacenia odpowiedniej, ustalonej z góry kwoty na swoje dziecko. O alimenty może ubiegać się jeden z rodziców, z którym na co dzień przebywają dzieci. W wyniku tego nie ma możliwości, aby wskazany rodzic uchylił się od obowiązku płacenia alimentów.

W jaki sposób można ubiegać się o alimenty?

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu wsparcia finansowego ze strony byłego małżonka, pierwszym punktem będzie złożenie pozwu w sądzie rejonowym, w czym może Ci pomóc moja kancelaria adwokacka. Istotną kwestią jest fakt, że jeśli dziecko jest osobą pełnoletnią, musi taki wniosek o alimenty złożyć samodzielnie w konkretnym Sądzie znajdującym się w jego rejonie.

Pełnoletność a obowiązek alimentacyjny

Wbrew pozorom obowiązek alimentacyjny nie wygasa po ukończeniu przez dziecko 18 roku życia. Nie jest to odpowiednia przesłanka świadcząca o tym, że rodzic może zaprzestać pomocy pieniężnej na rzecz dziecka. Dzieje się tak dopiero w sytuacji, w której dochodzi do znalezienia przez osobę otrzymującą alimenty pracy zarobkowej pozwalającej jej na samodzielnie utrzymanie. Natomiast obowiązek alimentacyjny, który został ustalony na rzecz byłego małżonka (winnego rozpadu pożycia małżeńskiego), wygasa dopiero po 5 latach. Odstępstwem od tej zasady jest ponowny związek małżeński i w tej sytuacji nie ma znaczenia, jaki jest jego rzeczywisty stan finansowy. Zgodnie z artykułem 137§ 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego roszczenia ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat.